Conference “Hyperbolicity in algebraic geometry” | ||
Saturday 10/1/15 | ||
9h30-10h30 | Simion Filip, Applications of Hodge theory to Teichmüller dynamics (abstract) (video) | |
10h30-11h00 | Coffee break | |
11h00-12h00 | Fedor Bogomolov, Closed symmetric differentials on projective surfaces (abstract) (video) | |
12h00-12h20 | Interval | |
12h20-13h20 | Erwan Rousseau, Curves in Hilbert modular varieties (abstract) (video) | |
13h20-14h50 | Lunch | |
14h50-15h50 | Jörg Winkelmann, Specialness, hyperbolicity and h-principle (abstract) (video) | |
15h50-16h20 | Coffee break | |
16h20-17h20 | Alexey Glutsyuk, On periodic orbits in complex billiards and tangential correspondence (abstract) (video) | |
17h20-17h40 | Interval | |
17h40-18h40 | Dawei Chen, Boundary behavior of strata of abelian differentials (abstract) (video) | |
19h00 | Dinner | |
Sunday 11/1/15 | Free day (excursion) | |
Monday 12/1/15 | ||
9h30-10h30 | Anton Zorich, Right-angled billiards and volumes of moduli spaces in genus zero (abstract) (video) | |
10h30-11h00 | Coffee break | |
11h00-12h00 | Michael Kapovich, Towards Geometric Invariant Theory for discrete groups (abstract) (video) | |
12h00-12h20 | Interval | |
12h20-13h20 | Sorin Dumitresco, Holomorphic geometric structures (abstract) (video) | |
13h20-14h50 | Lunch | |
14h50-15h50 | Mikhail Lyubich, Lee-Yang zeros and 2D rational dynamics (abstract) (video) | |
15h50-16h20 | Coffee break | |
16h20-17h20 | Maurício Corrêa, On order of the automorphism group of foliations (abstract) (video) | |
17h20-17h40 | Interval | |
17h40-19h10 | Bertrand Deroin, Brownian motion on foliated complex surfaces, Brownian motion, and applications – Minicourse (abstract) | |
19h10 | Dinner | |
Tuesday 13/1/15 | ||
9h30-10h30 | Martin Möller, Lyapunov exponents and chern classes (abstract) (video) | |
10h30-11h00 | Coffee break | |
11h00-12h00 | Frédéric Campana, Generic semi-positivity of the orbifold cotangent bundle. Applications to moduli and foliations (abstract) (video) | |
12h00-12h20 | Interval | |
12h20-13h20 | Ekaterina Amerik, The cone conjecture for hyperkähler manifolds (abstract) (video) | |
13h20-14h50 | Lunch | |
14h50-15h50 | Mikhail Belolipetsky, Arithmetic hyperbolic reflection groups (abstract) (video) | |
15h50-16h20 | Coffee break | |
16h20-17h20 | André de Carvalho, Limits of pseudo-Anosov sequences and of hyperbolic 3-manifolds (abstract tba) (video) | |
17h20-17h40 | Interval | |
17h40-19h10 | Bertrand Deroin, Brownian motion on foliated complex surfaces, Brownian motion, and applications – Minicourse (abstract) | |
19h10 | Dinner | |
Wednesday 14/1/15 | ||
9h30-10h30 | Nessim Sibony, Value distribution theory for parabolic Riemann surfaces (abstract) (video) | |
10h30-11h00 | Coffee break | |
11h00-12h00 | Misha Verbitsky, Symplectic packing and hyperbolicity (abstract) (video) | |
12h00-12h20 | Interval | |
12h20-13h20 | Ljudimila Kamenova, On the Kobayashi conjecture for hyperkähler manifolds (abstract) (video) | |
13h20-14h50 | Lunch | |
14h50-15h50 | Bruno Klingler, Fundamental group and hyperbolicity (abstract) (video) | |
15h50-16h20 | Coffee break | |
16h20-17h20 | Marcos Jardim, On the singular scheme of split foliations (abstract) (video) | |
17h20-17h40 | Interval | |
17h40-19h10 | Bertrand Deroin, Brownian motion on foliated complex surfaces, Brownian motion, and applications – Minicourse (abstract) | |
19h10 | Dinner | |
Thursday 15/1/15 | ||
9h30-10h30 | Dmitri Kaledin, Beilinson Conjectures for finite-dimensional algebras (abstract) (video) | |
10h30-11h00 | Coffee break | |
11h00-12h00 | Ivan Cheltsov, Cylinders in Fano varieties (abstract) (video) | |
12h00-12h20 | Interval | |
12h20-13h20 | ||
13h20-14h50 | Lunch | |
14h50-15h50 | Daniel Panazzolo, Formal and holomorphic normal forms for germs of log-canonical foliations (abstract) (video) | |
15h50-16h20 | Coffee break | |
16h20-17h20 | Free | |
17h20-17h40 | Free | |
17h40-18h40 | Free | |
19h00 | Dinner | |